Haber
19 Haziran 2020 - Cuma 12:43
 
VAN ZİRAAT ODASI: ÇKS SÜRESİ UZATILMALIDIR
Van Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu, Tuşba Ziraat Odasında Hasan Özgökçe başkanlığında bir araya geldi.
- Haberi
VAN ZİRAAT ODASI: ÇKS SÜRESİ UZATILMALIDIR

“ÇKS BAŞVURU SÜRESİ UZATILMALIDIR” Tuşba Ziraat Odası Başkanı Hasan Özgökçe, koronavirüsle mücadele sürecinde çiftçilerin, 2020 mazot-gübre başvuru işlemlerini bekletmek durumunda kaldığını belirterek, “Yaşanan pandemi ve özellikle ilk zamanlarda 65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkmaması nedeniyle Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) işlemleri aksadı. Bu nedenle 30 Haziran Salı günü sona erecek olan ÇKS başvuru süresi uzatılmalıdır. Bu süre uzatılmazsa Türkiye’de ve bölgemizde birçok çiftçi mağdur olacak. ÇKS başvurusu yaptırmayan üreticilerin yıl içinde verilen mazot, gübre, yem bitkileri ve prim uygulamaları başta olmak üzere çiftçiye verilen desteklerden yararlanamayacak.” Dedi.

 

KOORDİNASYON KURULU, MÜDÜR GÖRENTAŞ’I ZİYARET ETTİ.

Van Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu daha sonra Van İl Tarım ve Orman müdürü İbrahim Görentaş ve Müdür Yardımcısı Abdulkerim Yüce ile bir araya geldi. Kurul burada çiftçilerin taleplerini ve isteklerini müdür Görentaş’a aktarırken özellikle 21 ile verilen “hibe destekli tohum” ile 7 ilin yararlandığı “ücretsiz tarım arazileri” projelerinden Van’ın faydalanamamasının büyük bir talihsizlik olduğunu belirtti.

 

MÜDÜR GÖRENTAŞ: PROJELERİN KAPSAMI GENİŞLEYEBİLİR Van İl Tarım ve Orman Müdürü Görentaş’ta, kentin talep ve isteklerini her zaman bakanlığa ısrarla ilettiklerini belirterek, “Van’ın tarım ve hayvancılığının gelişmesi için gerek şahsım gerek kurumum ve çalışma arkadaşlarım her zaman çaba gösteriyoruz. Telefonlarım her zaman açık, sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorum. 21 ile verilen tohum desteği ile devletin çiftçilere tahsis ettiği ücretsiz tarım arazisi projelerinde biz gerekli raporları bakanlığa sunduk. Kanaatim o dur ki bu projelerin kapsamı sonradan genişleyebilir.” Dedi.

“VALİ BİLMEZ’E TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Müdür Görentaş, pandemi süreci ile ilgili de şöyle konuştu: “ Maalesef bütün dünyayı ve ülkemizi saran bir virüs ortaya çıktı. Ülkemizde bu virüsle kararlı şekilde mücadele ediyor. Birkaç aydır ülkemizde, şehrimizde pandemi uygulanıyor. Bu süreçte Sayın valimiz Mehmet Emin Bilmez’e özellikle teşekkür ediyorum. Valimizin talimatıyla il ve ilçelerimizdeki çiftçilerimiz sokağa çıkma yasaklarının olduğu dönemlerde hiçbir zorluk yaşamadan ÇKS’lerini, gerekli belgeleri, evrakları alıp bağ, bahçe ve arazilerine rahatlıkla gidip geldiler. Hiçbir zorluk yaşamadık.” dedi.

Kaynak: () - Vanbasinhaberleri Editör:
Etiketler: VAN, ZİRAAT, ODASI:, ÇKS, SÜRESİ, UZATILMALIDIR,
Yorumlar
Haber Yazılımı